Søg
Forside
Aktuelt
Videncenter
Studiemiljø
Erhvervsuddannelse
Akademi
Efteruddannelse
Om DjH
Intranet
Kursusoversigt
Elteknik
Køleteknik
Plast/-svejsning
Tømrer / tækkemænd
Forside
/
Efteruddannelse
/
Kursusoversigt
Recert. af svejsning af tykvæggede plastmaterialer
Valgte hold
Kursussted
Den jydske Håndværkerskole, Ellemosevej 25, 8370 Hadsten
Varighed
3,0 dage
Deltagerpris
1,00 kr.
Pris for ledige
1,00 kr.
-
Pris udenfor AMU-målgruppe
1,00 kr.
Undervisningsform
Dagundervisning
Undervisningstid
8.00 - 15.30
Kontaktperson
Berit Nielsen
Telefonnr
89370100
Email
bn@djhhadsten.dk
Minimum antal deltagere
1
Maksimum antal deltagere
1
Status
Kontakt skolen
Fag til kurset:
Recert. af svejsning af tykvæggede plastmaterialer
Skolefagkode:
42855
Varighed:
3,0 dage
Timer pr dag:
7,4
Deltagerpris:
1,00 kr.
Pris for ledige:
1,00 kr. (Jobcenteret afholder kursusudgiften, hvis du har ret til 6 ugers jobrettet uddannelse i henhold til positiv listen)
Pris udenfor AMU-målgruppe:
1,00 kr.
Målgruppe
Personer, der opfylder AMU-lovens bestemmelser om målgrupper, har adgang til uddannelsen. Uddannelsesmålet retter sig primært mod personer, som arbejder i virksomheder, hvor der udføres plastsvejsning.
Formål:
Deltageren kan udføre plastsvejsning og limning af rør- og ledningsanlæg inklusive kar og tanke fremstillet af plastmaterialer til transport og opbevaring af trykløse og ikke miljøskadelige væsker eller luftarter.
Indhold:
I forbindelse med recertificering af svejsepas kan deltageren på baggrund af viden om termoplastiske materialer og deres egenskaber udføre plastsvejsning og limning af rør- og ledningsanlæg, inklusive kar og tanke fremstillet af plastmaterialer til transport og opbevaring af trykløse og ikke miljøskadelige væsker eller luftarter. Deltageren kan udføre svejsningen efter metoderne: Varmluft-, ekstruder-, stuk-, muffe-, elektro-, og kantbuksvejsning.