Søg
Forside
Aktuelt
Videncenter
Studiemiljø
Erhvervsuddannelse
Akademi
Efteruddannelse
Om DjH
Intranet
Kursusoversigt
Elteknik
Køleteknik
Plast/-svejsning
Tømrer / tækkemænd
Forside
/
Efteruddannelse
/
Kursusoversigt
Hårdlodning af kobber og stål til DN13 (kat. II)
Valgte hold
Kursussted
Den jydske Håndværkerskole, Ellemosevej 25, 8370 Hadsten
Varighed
2,0 dage
Deltagerpris
416,00 kr.
Pris for ledige
1813,80 kr.
-
Pris udenfor AMU-målgruppe
1813,80 kr.
Undervisningsform
Dagundervisning
Undervisningstid
08:00 - 15:30
Forudsætninger
Uddannelsen retter sig mod faglærte elektrikere, der i deres job har brug for kompetencer inden for hårdlodning.
Beskrivelse
Hårdlodning af kobber og stål til DN13 (kat. II)
Kontaktperson
Berit Nielsen
Telefonnr
89370314
Email
bn@djhhadsten.dk
Minimum antal deltagere
14
Maksimum antal deltagere
16
Status
Kontakt skolen
Fag til kurset:
Hårdlodning af kobber og stål til DN13
Skolefagkode:
47306
Varighed:
2,0 dage
Timer pr dag:
7,4
Deltagerpris:
416,00 kr.
Pris for ledige:
1813,80 kr. (Jobcenteret afholder kursusudgiften, hvis du har ret til 6 ugers jobrettet uddannelse i henhold til positiv listen)
Pris udenfor AMU-målgruppe:
1813,80 kr.
Målgruppe
Uddannelsen retter sig mod faglærte elektrikere, der i deres job har brug for kompetencer inden for hårdlodning.
Formål:
På dette kursus opnår du færdigheder indenfor hårdlodning af kobberrør og stålrør op til DN13, som anvendes til køle- fryse- varmepumper og komfortkøl.Kurset lever op til de krav, der stilles til lodning for at kunne erhverve sig et Kategori II kølecertifikat op til fyldning på 2,5 kg. Du skal have kurset i hårdlodning eller tilsvarende, inden du starter på et kategori II kølecertifikat kursus. Søgeord: Hårdlodning, kølecertifikat, kobberrør, grøn omstilling, køleteknik
Indhold:
Deltageren kan forberede og hårdlodde tætte samlinger på kobber-/stålrør som anvendes i køle-, luftkonditionerings- og varmepumpesystemer op til DN13. Deltageren kan overholde krav til lodninger i henhold til DS/EN 12799 af 2000 kapitel 4, visuel eksamination, kapitel 9 styrketest, samt DS/EN 12797 af 2000 kapitel 9 bøjningstest sammenholdt med de i DS/EN 18279 af 2004 tabel 1 relevante krav. Deltageren kan vælge korrekt tilsatsmateriale, samt rengøre loddestedet efter endt lodning i henhold til DS/EN 14324 af 2004. Deltageren kan anvende korrekt sikkerhedsudstyr i forbindelse med hårdlodning. Deltageren kan kommunikere med leverandører af relevante materialer som anvendes til hårdlodning.